НБУ оновив низку валютних обмежень.

Документ

Постанова Правління НБУ від 20.02.2024 р. № 24 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18»

Коментар

НБУ постановою від 20.02.2024 р. № 24 (Постанова № 24) вніс зміни до постанови Правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (Постанова № 18).

Зокрема, слід звернути увагу на наступне.

1. Щодо завершення банком валютного нагляду за експортними операціями.

Для стимулювання повернення в Україну валютної виручки по експортним операціям НБУ уточнив вимоги пп.1 п.1419 Постанови № 18.

Тепер банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту товарів після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар, якщо ці кошти не переказувалися з-за кордону в Україну саме в іноземній валюті.

Тобто для завершення валютного нагляду експортна виручка повинна бути перерахована з-за кордону в Україну у вигляді іноземної валюти. Перекази в гривнях не будуть підставою для завершення валютного нагляду банком.

2. Щодо умов купівлі іноземної валюти.

Під час купівлі валюти банки братимуть до уваги не лише наявність коштів в іноземних валютах, розміщених на поточних та вкладних (депозитних) рахунках клієнта, а й наявність незавершених угод щодо проведення валютних операцій на умовах «своп» з банками, за якими здійснено першу частину такої операції (з продажу клієнтом іноземної валюти банку) (п.1212 Постанови № 18 викладено в новій редакції).

Відповідно до нової редакції п.1214 Постанови № 18 клієнт-резидент (крім фізичної особи) з метою здійснення операції з купівлі іноземної валюти зобов’язаний на дату купівлі іноземної валюти надати банку інформацію про:

  • загальну суму коштів в іноземній валюті, що розміщені на його поточних і вкладних (депозитних) рахунках у банках (або їх відсутність);
  • продану ним іноземну валюту за першою частиною валютних операцій на умовах «своп» (сума, валюта, строк операції) за незавершеними угодами з банками;
  • наявність у клієнта підстав для застосування виключень, передбачених у п.12151216 Постанови № 18.

Уся ця інформація має бути засвідчена підписом клієнта (для юридичної особи – підписом керівника або уповноваженої ним особи) і відбитком його печатки (за наявності) або, якщо це передбачено договором банківського рахунку, – в електронному вигляді засобами інформаційно-телекомунікаційних систем (включаючи системи дистанційного обслуговування).

Постанова № 24 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 21 лютого 2024 р. (п.2 Постанови № 24)1

1 Постанову № 24 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 20.02.2024 р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *